הטרגדיה הישראלית ניתנת לשינוי

"אל לו לאדם להישאר בפרטיותו שעה שהחירות האזרחית נתונה בסכנה" (המדינאי הדגול של האימפריה הרומית, קיקרו).

"פגם שכיח בבני אדם; שבמזג אוויר נאה אינם מביאים בחשבון את הסערה – וכשבאו אחר כך ימי צרה חשבו על מנוסה ולא על הגנה"  (הנסיך, ניקולו מקיאוולי).

ומה טעם בלימוד ההיסטוריה, בקריאה של גדולי הסופרים והמדינאים, אם לא נלמד להקדים את הנולד?

הפילוסוף והסופר אלבר קאמי כתב ברומן "הדבר": "ורק שאין מעיזים לקרוא למחלה בשמה, לפי שעה. דעת הקהל קודש היא: אל מהומה – מעל לכל אל מהומה…ואכן מגפות דבר שכיח הוא, אבל מתקשה אתה להאמין במגפה שעה שהיא ניחתת על ראשך. היו בעולם מגפות דבר לא פחות ממלחמות. ואף על פי כן, גם הדבר וגם המלחמה תמיד ימצאו את בני האדם כה בלתי מוכנים".

האימפריה הרומית הובסה על ידי הנצרות (חשוב כיצד היה נראה עולמנו לולא שהנצרות שלטה בנפשות האדם והאימפריה הרומית ברוח יוון הקלאסית היו ממשיכות לשגשג ולפרוח).
היא הובסה בשלבים:
1. הצמיחה המהירה של הנצרות.
2. התנצרותו של הקיסר קונסטנטינוס ועדיין דגל בשוויון בין החילונים והנוצרים "אין למנוע משום אדם את החירות להיות חסיד של דת הנוצרים או של כל דת אחרת שהוא מרגיש כי מתאימה לו ביותר, הוכרז בצו מילנו בשנת 313 לספירה".
3. בשנת 382 הוסרה "אלת הניצחון" מהסנט הרומי, בשנת 391 נאסרו המשחקים האולימפיים.

4. בשנת 428 הוכרז שכפירה היא פשע. החירות הדתית שסיפקה רומא נגוזה.

ישראל נמצאת תחת מתקפה מבית. אנשים, שלהם רוח לחימה, בדומה לנוצרים של האימפריה הרומית, חפצים להפוך את ערכי המדינה לחוקים הנשענים על הדת. להופכה מדמוקרטיה לתאוקרטיה, והדבר מתרחש כבר כיום, מדי יום. לא רק יתרון הלהט בידם אלא יתרון הריבוי הטבעי.

דברים שכתבתי ברורים הם לכל אזרח החפץ בחירות, כבוד ושוויון. 

הפתרון בידינו – המדינה זה אנחנו, כולנו!

מה עלינו לעשות?  להתאגד!

הטרחה המתבקשת היא להדפיס דף הצטרפות למפלגת אור, לשלם 100 ₪ דמי חבר ולשלוח בדואר. זהו!!! פשוט כל כך, מעשי כל כך.

אין קסם, אלא רק עשייה.

חשבו לרגע ששבעים אלף בעלי זכות בחירה עושים מעשה זה.

זהו כוח אדיר היכול להגשים מהפכה כהפרדת דת ממדינה.

פעמים שאנשים מגיבים לקריאה במין ספקנות – לא מאמין שתצליחו.

הדבר דומה למי שאינו מחפש עבודה כי הוא לא  מאמין שיצליח להתפרנס. 

ירון ידען

הפוסט הזה פורסם בתאריך "לא רק ידען". קישור קבוע.

3 תגובות על הטרגדיה הישראלית ניתנת לשינוי

 1. מאת סימסים:‏

  הי ירון,

  למרות שאהבתי את האנלוגיה בין ישראל לאמפריה הרומית, צרם המשפט שלך "האימפריה הרומית הובסה על ידי הנצרות" – אין משפט מוטעה מזה. האמפריה הרומית התנצרה ואיבדה במידה רבה את המסורת הרומית עתיקה היומין שלה, יחד עם זאת קשה מאד להגיד שהיא "הובסה". זה כמו להגיד שגרמניה הובסה ע"י נאצים, או אמריקה הובסה ע"י דמוקרטיה. רומא היא מדינה-אימפריה, נצרות זוהי דת, אין האחת יכולה להביס את השני. הנצרות הקתולית היא דת מאד רומאית מבחינת המנטליות שלה. ההיררכיה שלה, הפילוסופיה שלה, המוחלטות של האפיפיור, ומאפיינים רבים אחרים מראים שמדובר ב"רומאים" שהתנצרו, הכח של רומי נשאר חזק, רק שהכח התבטא במישור הדתי ולא במישור המדיני (למרות שבזמן שלא היתה הפרדת דת ומדינה זה הינו הך). אם כן אפשר לומר שהנצרות הקתולית היתה הדרך המוצלחת ביותר דוקא לשמר את התרבות והרוח הרומית, ובזכות זה היה לנו את הרנסאנס.

  • מאת ירון:‏

   שלום סים,
   שמח לראותך כאן.
   איני רואה טעם לדון אם הנצרות הביסה או שהיא היוותה תהליך טבעי שתי האפשרויות מדאיגות.
   ירון

 2. מאת שגיא:‏

  אני מבין שאתה רוצה להקים מפלגה שתפריד דת מהמדינה… רעיון מעולה, חשבתי עליו גם, כי רק ככה אפשר יהיה לשנות פה דברים וחייבים לעשות את זה בהקדם, לפני שיהיה פה רוב חרדי
  הבעיה אבל, שהמדינה שלנו תמיד תחת איום בטחוני ולאזרח החילוני יותר חשוב בחירה בין ימין לשמאל, בניגוד לאזרחים חרדים שחושבים על עצמם ובוחרים ש"ס.
  מה שיקרה שהמפלגה תהיה עם מעט קולות ולא יהיה לה מספיק כוח בכנסת ובסוף תצא כמו מפלגת שינוי
  צריך לחשוב על איך אפשר לאפשר לאזרח החילוני לבחור גם בין ימין לשמאל (איום חיצוני) וגם בין כפיה דתית ולחופש מהדת (איום פנימי)

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>