בא אחיך במרמה

אין דבר יותר יעיל מרמאות מחושבת להולכת שולל ולאבדון. במיוחד שלתחבולה יש צידוק הנחשב מוסרי ומעודד את הרמאי במעטה של יראת שמים וקירוב רחוקים. טכניקה זו עתיקת יומין היא בתרבות היהודית-דתית: "וְאֵת עֹרֹת גְּדָיֵי הָעִזִּים הִלְבִּישָׁה עַל יָדָיו וְעַל חֶלְקַת צַוָּארָיו וַיֹּאמֶר בָּא אָחִיךָ בְּמִרְמָה". רבקה ויעקב באו במרמה כדי להשיג ברכה ולא חשו בזה כל פסול אלא להפך – השגה אלוהית ייעודית. הציונות הדתית משתמשת בתרגיל נלוז זה. עוטים על ידיהם נאורות ודמוקרטיה, כשקולם קול גזענות.

בתי בכיתה ב' בבית ספר חילוני מקבלת מדי יום שישי עלון של "מבראשית – התנועה חברתית רוחנית". בסיוע משרד החינוך מינהל כ"א בהוראת תיאום ובקרה האגף לתרבות תורנית. כמובן שהתכנים בעלון מתוחכמים, ועיניים בלתי מזוינות לא יבחינו בהטפה הדתית המסתתרת בהם. כך למשל פותח עלון מספר 293: "אנחנו חיים בעולם נפלא – עולם שבו זורחת השמש בכל יום, עולם שיש בו נופים מרהיבי עין, פרחים מקסימים, פירות מתוקים ובעלי חיים מופלאים. כשאלוקים [בקוף] סיים לברוא את העולם… על כל אחד ואחד מאיתנו מוטלת האחריות לדאוג שעולמנו יישאר יפה ומתוקן."

יבואו התמימים ויטענו: ומה רע במסרים לשמור על הטבע? אשיב להם: להכניס אמירה שאלוהים ברא את העולם ללא הסתייגות שזו אגדת עם – אין פלא שהמדען הראשי במשרד החינוך, החובש כיפה סרוגה, יאמר: "אם בספרי הלימוד יכתבו באופן מפורש שמוצא האדם מהקוף – ארצה שהתלמידים ייחשפו לדעות אחרות ויתמודדו איתן. יש הרבה אנשים שלא חושבים שתורת האבולוציה היא נכונה."

פעילות התנועה "הרוחנית" מבראשית עוסקת גם בטיולים לחטיבה העליונה החילונית. ואם תשאלו כיצד מאשרים המנהלים מסעות שבהם התלמידים נאלצים לשמור שבת? לשמוע בהם שהיהדות הדתית קודמת לדמוקרטיה? הנה התשובה שקיבלתי מסגנית מנהלת (גם ילדיי הבוגרים יצאו למסעות אלה): "אנחנו בעד פתיחות ושהתלמידים ייחשפו לדברים חדשים וחוץ מזה זה ממומן על-ידם". נראה שסיפא של דבריה הם העיקר.

ואני תמה עד היכן מגיע הטירוף והסחרור במערכת החינוך? במקום שנאכוף על הדתיים תוכנית לבה על בסיס עקרונות החינוך ההומניסטי, מצליחים סוחרי הדת, בלוליינות נבזית, להכניס ערכי דת גזענית ומתנשאת למערכת החינוך של ילדינו.

הפוסט הזה פורסם בתאריך חינוך עם התגים , , , , , . קישור קבוע.

5 תגובות על בא אחיך במרמה

 1. מאת Levine25Kristina:‏

  It's great that people can take the personal loans and it opens new possibilities.

 2. מאת דוד:‏

  מיקה, החילונים שמסכימים לתכנים כאלה הם עיקר הבעיה. התכנים האלה אינם תמימים ויש להם השפעה לטווח ארוך.
  יש מקרים שבהם צריך להתאגד כדי להתנגד למשהו. ההנחה כאן היא שהדת מזיקה למדינה. את יכולה לא להסכים, אבל מי שמסכים חייב לפעול נגד הדת, כי ייתכן שלא נמצא בקרוב ערכים או "משהו אחר להציע". כאשר משהו לא בריא לנו, עלינו להילחם בו. לעתים לא מספיק להציע משהו חלופי.

 3. פינגבאק: 03-2011 | Windows Live space

 4. מאת mika:‏

  בוקר טוב,
  אכן, ידיעת המתרחש והבנתו קודמות לכל פעולה (גם התאגדות) ויחד עם זאת, ההצעה שלך להתאגד רק על סמך חוסר הסכמה או חוסר שביעות רצון ניראה לי קטרנית מדי ומבקשת לשמור על המצב היום בארץ בו אנשים מתחלקים (או רואים עצמם מחולקים) קבוצות קבוצות שבין הקבוצות אין שום קשר.
  כך לדעתי, לא משקמים חברה ואין ספק בעיניי, שהחברה הישראלית דורשת שיקום ובמיוחד זו בעלת הערכים החילוניים,הלכאורה או לא לכאורה, ליברלית (במחשבתה, לא בנטייה כלכלית דווקא).
  ה"בעיה" בעיניי, נעוצה לא בכוחם של החרדים לנעוץ בנו את משנתם זה רק סימפטום. ה"בעיה" היא שכחברה כולה ויתרנו על ערך מסוים או עולם ערכים מסוים (שיוויוני,חילוני,אולי אף סוציאליסטי ובטח ובטח "עברי") לטובת עולם ערכים אחר שרובנו מכנים כאינדיוידואליסטי או/ו נאו ליברליסטי שמכיל בעיקר, ערכים כלכליים ופחות, ערכיים ולכן, תוכל למצוא גם חילונים גמורים שיצדדו בתוכן כמו זה שמקבלת בתך כי להבדיל מרוב רובה של מערכת החינוך לפחות, יש תוכן וגם זה בעיניי, רק עוד סימפטום.
  אישית חושבת שהתאגדות של אנשים שמתנגדים לדרך מסוימת בלי שיש להם דבר מה להציע במקום ורובנו איבדנו את הקשר למשמעויות שיש בעולם החילוני שאינן קשורות לתרבות צריכה בשבת וכדומה…ניראית לי …עדיף שלא אומר, אבל גם לא רוצה להצטרף.
  כל טוב,
  מיקה

  • מאת ירון:‏

   מיקה,
   את מתעלמת מיצירת פאר האדם – תנועת הנאורות.
   קיראי את הפוסט: "סטודנטים כמשל"
   ירון

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>