Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in D:\Inetpub\orr\templates\lightbreeze-red-hebrew\index.php on line 12
סל ההטבות לאברך 17 אלף שקל - מפלגת אור

 

מדור עיתונאות דת ומדינה

סל ההטבות לאברך 17 אלף שקל

סל ההטבות לאברך: 17 אלף שקל ברוטו - שחר אילן - 02.03.98
 
הממשלה מממנת למשפחה חרדית בת עשרה ילדים, שבה הגבר אברך כולל והאשה אינה עובדת, סל הנחות והטבות בשווי של כ-10,000 שקל נטו. למשפחה חרדית שכיחה, שלה שישה ילדים
 והאשה בה אינה עובדת, מממנת המדינה הטבות בשווי 6,500 שקל. כך מעלה תחקיר "הארץ", הפותח סדרת כתבות שבה יוצגו נתונים, מחקרים ועובדות חדשות הנוגעים לעלותו של הציבור החרדי למשק ולחברה.

סל ההטבות וההנחות מורכב מקצבת ילדים, מימון מגורי ילדים בפנימייה, הנחות ענק בגני ילדים, תשלומי ביטוח לאומי, ביטוח בריאות וארנונה, מלגת לימודים בכולל וקצבת הבטחת הכנסה. אם תצא לפועל התוכנית לבניית אלפי דירות להשכרה למשפחות חרדיות, יגדל הסל של משפחה בת עשרה ילדים לכ-12 אלף שקל. חשוב לזכור שמדובר בהטבות נטו, שאין מנכים מהן מס הכנסה, ביטוח בריאות וביטוח לאומי. דהיינו, שוויו האמיתי של סל הטבות בן 10,000 שקל הוא קרוב ל-17 אלף שקל ברוטו. שוויו האמיתי של סל הנחות בן 6,500 שקל הוא יותר מ-9,000 שקל ברוטו.

מערכת ההטבות בנויה כך, שהתמיכה גדלה ככל שמספר הילדים גדל, ואינה מתחשבת בכך שההורים אינם ממצים את כושר ההשתכרות שלהם. כך, למשל, קצבת הילד הרביעי שווה בגובהה לקצבה עבור שלושת הילדים שלפניו. ניתן לקבל 90% הנחה בארנונה רק מהילד החמישי וכן הלאה.

קצבת כולל: 650

משרד הדתות מממן כל אברך כולל חרדי בסכום של כ-650 שקל (אברך הוא תלמיד ישיבה נשוי. כולל הוא ישיבה לגברים נשואים). התמיכה של משרד הדתות משמשת בסיס לקצבה הכוללת שמקבלים האברכים, העומדת על מאות דולרים. בסוף שנת 90' היה התעריף ששילם משרד הדתות לאברך 200 שקל בלבד. התמיכה בשבע השנים האחרונות גדלה אם כן ב-225%, או פי 3.25. האינפלציה בתקופה זו עמדה על כ-110%, כלומר, מדובר בגידול ריאלי של 55% - בניגוד לטענות העסקנים החרדים על שחיקה בתקציב זה. כמו כן, מספר אברכי הכולל שמממן המשרד גדל בשבע השנים האלה בכ-80%, מ-21 אלף ל-37.5 אלף.

הבטחת הכנסה: 1,000

9,000 מאברכי הכוללים מקבלים מהמשרד גם קצבת הבטחת הכנסה של אלף שקל לחודש. בסוף 90' עמדה הקצבה על 400 שקל בלבד. מאז גדלה פי 2.5, ובמונחים ריאליים ב-12%. לכאורה, מקבלים את הקצבה הזאת רק כרבע מתלמידי הכוללים,
אבל הקריטריון הבסיסי לקבלתה הוא מספר ילדים. כך שכל תלמיד כולל שימשיך ללמוד עד שייוולד ילדו השלישי - תורו יגיע, ובלבד שאשתו לא תעבוד. עוד שני תנאים לקבלת הקצבה: שלאברך לא יהיה כלי רכב ושתהיה לו רק דירה אחת. מי שמכר את מכוניתו או שאשתו החלה לעבוד יצטרך להמתין שנה עד שיהיה זכאי לקצבה. מי שיש לו חמישה ילדים פטור מתקופת ההמתנה.

ארנונה: 150

לקצבת הבטחת ההכנסה של משרד הדתות צמודה הטבה נוספת. כל 9,000 מקבלי הקצבה זכאים גם להנחה של 70% בארנונה, הטבה שאפשר להעריכה ב-1,800-1,200 שקל לשנה (100-150 שקל לחודש). מקבלי קצבת הבטחת הכנסה ממשרד הדתות שאינם מסתפקים ב-70% הנחה, וגם אברכים שאינם מקבלים את הקצבה, יכולים לבקש הנחה בארנונה גם על סמך הכנסותיהם. המסלול הזה, כמו כל ההטבות האחרות שמהן נהנה המגזר החרדי, מעודד ריבוי ילדים. שני הקריטריונים הקובעים להנחה בארנונה הם מספר הנפשות במשפחה והכנסה לנפש. בדרך זו יכול אברך שלו חמישה ילדים ויותר לקבל אפילו 90% הנחה, כלומר הנחה של 2,300-1,300 שקל לשנה (עד 200 שקל לחודש). שיטת ההנחות בארנונה, התואמת כל כך את צורכי הציבור החרדי, לא נוצרה במקרה כך. קבע אותה משרד הפנים שבו שולטת ש"ס זה 14 שנים. בכיר חרדי מסר ל"הארץ" שהיא גובשה בפגישה בין בכירים באגודת ישראל ובש"ס.

מעונות יום: 900-680

במעונות היום הנתמכים על ידי משרד העבודה והרווחה תקבל משפחת אברך, כמעט באופן אוטומטי, הנחה של 900 שקל עבור תינוק ו-680 עבור פעוט (עד גיל 3), ותשלם רק כרבע מהמחיר המלא. על פי הקריטריונים להנחה, משפחה שמרוויחה עד 700 שקל לנפש תשלם רק כ-320 שקל לחודש עבור המעון לתינוק במקום 1,200. עבור פעוט תשלם המשפחה כ-250 שקל לחודש במקום 920 שקל. המבחנים לקבלת הנחה בתשלום למעונות בנויים, כמו מבחני הארנונה, על חישוב ההכנסה לנפש, ומתעלמים מהשאלה האם ניצלו הורי המשפחה את יכולתם לעבוד. אבל במשרד העבודה והרווחה נהוג שחישוב ההכנסה לנפש אינו כולל את קצבת הילדים, כך שכמעט כל משפחת אברך חרדי שתהיה מעוניינת בהנחה המרבית, תקבל אותה. גם משפחה שמרוויחה כפול, עד 1,400 שקל לנפש לחודש, תקבל הנחה של 470-620 שקל ותשלם רק כמחצית מעלות המעון.

מנהלת האגף למעמד האשה, מעונות יום ומשפחתונים במשרד העבודה, איבט סעדון, אומרת כי המוסדות החרדיים מהווים רק כ-5% ממערכת מעונות היום ויש בהם פחות מ-4,000 ילדים. לכן לא הוכללו המעונות בחישוב סל ההטבות הבסיסי שהרכיב "הארץ" (ראו טבלה). אבל חשוב לזכור שרשת מעיין החינוך התורני של ש"ס עושה מאמצים גדולים להרחיב את מערכת המעונות שלה, וסביר להניח שבעזרת השליטה של ש"ס במשרד העבודה והרווחה היא גם תצליח, ובמהירות.

גני ילדים: 600

בעוד שבמעונות היום החרדים ממעטים להשתמש, הרי שמערכת גני הילדים ותלמודי התורה שלהם בגילאי טרום חובה וטרום-טרום חובה (גילאי 3-5) מפותחת מאוד. בגנים, הנתמכים על ידי משרד החינוך, זכאית משפחת אברך שהכנסתה החודשית לנפש נמוכה מ-700 שקל לכ-90% הנחה. היא תשלם שכר לימוד סמלי של 60 שקל, ותקבל הנחה של 600 שקל. במשרד החינוך קשה יותר למשפחות האברכים לעמוד בקריטריונים כיוון שחישוב ההכנסה לנפש כולל את קצבת הילדים. למרות זאת אמר מנהל מוסד חרדי חשוב ל"הארץ", כי קרוב למחצית מהילדים אצלו מגיעים לדרגה 1, המזכה ב-90% הנחה. פחות מרבע נמנים עם דרגה 10 שאינה מזכה בשום הנחה (כ-1,200 שקל לנפש ומעלה). שיטת המימון לגנים מסובכת למדי ומבוססת על השלמת התשלום של ההורים.

75% מההנחה, כלומר עד 450 שקל, מממן משרד החינוך. כשמדובר בגן עירוני משלימה העירייה את 25 האחוזים הנוספים. אלא שהבנים החרדים כלל אינם הולכים לגני ילדים אלא לכיתות בתלמודי תורה (ת"תים). בת"תים נהוג שכר לימוד של 80-100 דולר (280-350 שקל) לחודש. זה לא מונע ממשרד החינוך להעביר להם את התמיכה כאילו מדובר בגן לכל דבר, דהיינו 75% מההנחה שההורה היה צריך לקבל בגני הילדים. בגילאי בית הספר היסודי מקבלים הילדים החרדים, תמורת אותו סכום (80-100 דולר, עלות של שלוש-ארבע שעות חוג במגזר החילוני), יום לימודים ארוך. ממילא חוסכות המשפחות מאות שקלים לחודש עבור הפעלה בשעות אחר הצהריים.

פנימייה: 1,550-450

מגיל צעיר למדי, 14-13, נשלחים ילדים חרדים לישיבות, רובם המכריע לומדים בתנאי פנימייה. המדינה מממנת זאת באמצעות לא פחות מארבעה תקציבים שונים. הדרך המועדפת על ראשי הישיבות היא הכרה בתלמידים כילדים בסיכון, שיש להוציאם מהבית. 1,850 תלמידים חרדים שצורפו למסגרת זו מקבלים ממשרד העבודה מימון של כ-1,700 שקל לחודש, כלומר יותר מ-20 אלף שקל לילד בשנה. סכום זה מתווסף להקצבה שמקבלת הישיבה עבור לימודי התלמיד בסך 500 שקל לחודש. חלקם של החרדים בתקציב הילדים בסיכון גדול פי כמה מחלקם באוכלוסייה. הדבר מוסבר במוטיווציה הגדולה של מנהלי המוסדות שלהם לזכות בתקציב. בעדיפות שנייה, מבחינת ראשי הישיבות, נמצא תקצוב על ידי משרד החינוך, המממן כל תלמיד פנימייה ב-1,300 שקלים לחודש (יותר מ-15 אלף שקל לשנה).

שתי מסגרות של המשרד מציבות נערים חרדים בפנימיות: המרכזית שבהן היא מתן, מעין אגודה לילדים מצטיינים המקבילה לאגודה לקידום החינוך ומטפלת בכ-1,800 תלמידים. המסגרת השנייה היא עליית הנוער. כשעליית הנוער פעלה במסגרת הסוכנות היהודית היא החרימה את רוב הישיבות החרדיות, בשל סירובן לקלוט נערים אתיופים. בשנה שעברה, בעקבות המעבר של עליית הנוער למשרד החינוך, היא חזרה לתקצב 700 תלמידים הלומדים במוסדות חרדיים. על פי סיכומים קואליציוניים, שכבר עוגנו בספר התקציב, יגדל השנה המספר לאלף. בסך הכל יממן משרד החינוך השנה החזקת 2,800 תלמידים חרדים בפנימיות. בשני המשרדים נהוגה השתתפות הורים בשכר הלימוד, אבל ההשתתפות מחושבת על פי הכנסה לנפש - קריטריון המתאים למשפחות החרדיות הגדולות.

גם במקרה זה חישוב ההכנסה אינו כולל את קצבת הילדים. ממילא, כמעט כל משפחת אברך המקבלת קצבת הבטחת הכנסה ממשרד הדתות תשלם את דרגת שכר הלימוד המינימלית של 150 שקל לחודש. בניכוי ההשתתפות העצמית, תעמוד השתתפות המדינה בעלות של נער חרדי בפנימייה בשלוש המסגרות המוזכרות למעלה סביב 1,550-1,150 שקל. ההורים ממשיכים לקבל עבור אותם ילדים קצבה בשווי 550 שקל, אף שנחסכות מהם ההוצאות על החזקת הילדים בביתם.

כ-9,000 בני נוער חרדים במשפחות מעוטות הכנסה, שלא הצליחו להשתלב במסגרות הקודמות, מקבלים מימון חודשי של 450 שקל (5,400 שקל לשנה) מתקציב הסיוע לפנימיות תורניות של משרד העבודה והרווחה על פי מבחן הכנסה לנפש. סיוע זה ניתן רק לפנימיות דתיות, והוא אחד הסעיפים היותר מפלים בתקציב המדינה. בסך הכל מממנת המדינה את החזקתם בפנימיות של כ-13,250 תלמידים חרדים בעלות ממועצת של 780 שקל לחודש, או 9,400 שקל לשנה.

ביטוח בריאות ולאומי: 350

אברך כולל שתורתו אומנותו משלם עבור ביטוח בריאות וביטוח לאומי גם יחד 78 שקל בלבד לחודש - 26 שקל לביטוח לאומי ו-52 לביטוח בריאות. אברכים שיתמידו בישיבה ייהנו מהטבה זו במשך כל ימי חייהם. אם היה אותו תלמיד ישיבה עובד ומרוויח את השכר הממוצע במשק, כ-5,600 שקל, הוא היה משלם 222 שקל ביטוח בריאות ו-212 שקל ביטוח לאומי, ובסך הכל 434 שקל. במלים אחרות, האברך משלם לביטוח הלאומי 350 שקל פחות בממוצע לחודש ממה שהיה משלם אילו היה עובד. זו הנחה של יותר מ-80%.

הביטוח הלאומי, אגב, מפסיד הרבה יותר. אם האברך היה יוצא לעבודה, היה המעביד שלו צריך לשלם עבורו כ-275 שקלים לחודש (עבור שכר ממוצע). ההפסד הממוצע של הביטוח הלאומי לכל אברך הוא, אם כן, 625 שקל לחודש. על פי דו"ח ועדת ישראלי לבדיקת הפיקוח על הסדר דחיית השירות, כמחצית מתלמידי הישיבות החרדים ממשיכים ללמוד לפחות עד גיל 41, אז הם מקבלים פטור קבוע משירות צבאי. עד גיל זה יהיה ההפרש בתשלום הביטוח הלאומי בין אדם עובד לאברך שתורתו אומנותו כ-85 אלף שקל. הנזק לביטוח הלאומי, כולל תשלומי המעביד, יצטבר ל-150 אלף שקל. בהקשר זה צריך לציין, שלמשפחה חרדית מספר ילדים גדול פי שניים או שלושה מזה של משפחה חילונית. ממילא היא צרכנית גדולה בהרבה של ביטוח בריאות וביטוח לאומי, והקצבאות והשירותים שהיא מקבלת בשני התחומים יקרים בהרבה.

קצבת ילדים: עד 5,600

מרכיב מרכזי, ולעתים החשוב בהכנסותיהן של משפחות האברכים, הוא קצבת הילדים. משפחה חרדית שכיחה, שלה שישה ילדים, תקבל קרוב ל-2,400 שקל לחודש. משפחה של שמונה ילדים תקבל כ-3,500 שקל, עשרה - 4,550 שקל, ועבור 12 ילדים תהיה הקצבה 5,650 שקל. כמובן, גם משפחה חילונית עם אותו מספר ילדים תקבל סכום דומה, אבל אין כמעט משפחות כאלה.

הקצבה מתוכננת באופן המקל על הגדלת המשפחה. משפחה בת שלושה ילדים מקבלת 624 שקל, ואותו סכום כמעט ניתן עבור כל אחד משלושת הילדים הבאים. וכך, משפחה בת חמישה ילדים תקבל 1,800 שקל, כמעט פי שלושה ממשפחה בת שלושה ילדים. כל ילד מעבר לחמישי יזכה את המשפחה בעוד כ-550 שקל. קצבאות הילדים אינן מותנות במיצוי כושר ההשתכרות של המקבלים. ממילא מקבלים אותן גם מי שבחרו מרצונם שלא לעבוד, דוגמת האברכים. בפועל, הקצבאות הן שמאפשרות לחלק גדול מאוד מהאברכים שלא לעבוד.

ממחקר של הפרופסורים אלי ברמן מאוניברסיטת בוסטון ורות קלינוב מהאוניברסיטה העברית עולה, שבשנים 70'-93' גדל שווי הקצבאות פי שניים וחצי. במקביל, חלה גם העלייה הגדולה במספר האברכים שאינם עובדים. בעבר ניתנה ליוצאי צבא העדפה בקצבאות הילדים, והם קיבלו סכום גבוה פי שניים. החרדים עקפו יתרון זה באמצעות גיוס לתקופה קצרה של חודשים ספורים. גם אברכים שלא התגייסו כלל יכלו לקבל את הקצבה, אם אביהם או חותנם שירתו בצבא. וכך, היחידים שקופחו היו הערבים.

בתקופתה של שרת העבודה והרווחה אורה נמיר הוחלט לבטל את ההעדפה ליוצאי צבא ועכשיו הקריטריון היחיד הוא מספר הילדים. לכאורה יש צדק חברתי בשיטה המעניקה קצבאות קטנות לילדים הראשונים וקצבאות גדולות לילד השלישי ומעלה. בפועל היא מנוגדת להיגיון כלכלי, שלפיו את ההשקעה הגדולה משקיעים ההורים דווקא כשנולדים הילדים הראשונים. כן היא משקפת את ערך עידוד הילודה, שברוב מדינות המערב אינו תקף עוד.

משרד העבודה והרווחה נמצא שנים תחת השפעת המפלגות החרדיות, אם באמצעות סגן שר ואם באמצעות שר. קשה להשתחרר מהרושם שזהו הגורם העיקרי לשיטת ההקצבות המעדיפה את הציבור החרדי באופן בולט. במבוא לפרק 11 בשנתון הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נכתב, שכדי לדרג משפחות על פי מצבן הכלכלי יש לחשב את הכנסתן, מחולקת במספר נפשות סטנדרטיות, ולא במספר הנפשות האמיתי. האדם הראשון במשפחה שווה 1.25 נפשות סטנדרטיות. בן הזוג שווה 0.75, וכל אחד מילדיהם מוסיף פחות להוצאות. הילד הראשון שווה ל-0.65 נפש סטנדרטית, אבל הילד השישי שווה ל-0.45 וכל ילד נוסף שווה 0.4. קצבת הילדים, כאמור, בנויה לפי היגיון הפוך.

שכר דירה: עד 1,600

מהפכה של ממש יכניסו באיכות החיים של האברכים החרדים הדירות להשכרה. עבור דירה כזאת תשלם משפחה מרובת ילדים שמקבלת קצבת הבטחת הכנסה ממשרד הדתות סכום סמלי של פחות ממאה שקל. מדובר בדירות של שלושה חדרים שייבנו בין השאר באשדוד, ביתר, בית שמש וקרית ספר, צפת ורכסים. על דירה דומה בשוק החופשי היתה המשפחה משלמת 350-500 דולר בחודש, כך שמדובר בחיסכון של בין 1,100 ל-1,600 שקל בחודש. בשנה שעברה והשנה הקצתה המדינה למטרת בנייה להשכרה לחרדים 340 מיליון שקל, שיספיקו להקמת 1,200 דירות. בקצב הזה ייבנו 2,400 דירות עד סוף הקדנציה של הממשלה, ואלה יהפכו את הלימודים בישיבה לעסק משתלם עוד יותר. הכל, כמובן, בתנאי שבג"ץ לא ימנע מהממשלה לאכלס דירות ממשלתיות באברכים.