Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in D:\Inetpub\orr\templates\lightbreeze-red-hebrew\index.php on line 12
גדעון לוי | חצי מדינת הלכה - מפלגת אור

 

מדור עיתונאות דת ומדינה

גדעון לוי | חצי מדינת הלכה

גדעון לוי | חצי מדינת הלכה - הארץ - 10.12.09

הסערה סביב דבריו של שר המשפטים, יעקב נאמן, היא מבחינות מסוימות סערה בכוס מים, מים שהם כבר מזמן קדושים יותר ממה שנדמה. נאמן רוצה משפט תורה, או במלים אחרות, שישראל תיהפך למדינת הלכה? בלאו הכי ישראל כבר חצי מדינת הלכה. הישראלים שנחרדו מדברי השר, האוהבים כל כך לראות את מדינתם כליברלית, מערבית וחילונית, שוכחים שחיינו כאן הם חיים דתיים, מסורתיים והלכתיים הרבה יותר ממה שאנו מוכנים להודות.

בין שטוקהולם לטהראן, ישראל 2009 קרובה הרבה יותר לשנייה. מלידה ועד פטירה, ממילה ועד לוויה, מהקמת המדינה ועד הקמת אחרון המאחזים בגדה, אנחנו מתנהלים בצל ציוויי הדת. עלינו להיות ישרים עם עצמנו ולהודות בכך: מדובר במדינה דתית למדי. נאמן רק רצה לפסוע צעד נוסף - מותר וצריך להתקומם כנגדו - אבל המסע הדתי-הלאומני החל מזמן, והוא בעיצומו.

זה מתחיל כמובן בעצם נוכחותנו כאן. היא מתבססת בין היתר על נימוקים תיאולוגיים. אברהם אבינו היה כאן, ולכן אנחנו כאן. הוא קנה את מערת המכפלה, ולכן אנחנו גם בחברון הפלסטינית. גם חילונים מוחלטים עושים שימוש בנימוקים דתיים ומקראיים כדי להסביר את הקשר בין העם היהודי לארץ ישראל. אנחנו אפילו איננו יודעים להשיב אם היהדות היא דת או לאום, ובכל מקרה אין עוד מדינה במערב שהדת לופתת בה את המדינה בעבותות ברזל של קדושה כישראל.

לא צריך את נאמן: אין נישואים וגירושים אזרחיים, בקושי יש לוויות אזרחיות. גם חוק השבות והגדרת מיהו יהודי, צווי היסוד העמוקים והמשמעותיים ביותר של ישראל, נסמכים על ההלכה, גם בלא שר המשפטים הדתי.

רק 44% מהישראלים מגדירים את עצמם חילונים, לעומת 64% מהשוודים המגדירים את עצמם אתאיסטים - והדבר ניכר בכל הלכותינו. מזוזה על משקוף כל בית כמעט, נשיקה על כל מזוזה כמעט, בטקס פגאני לכל דבר; 85% מהישראלים חוגגים את ליל הסדר ומתפעלים מהטלת דבר, שחין ומכת בכורות; 67% צמים ביום הכיפורים, שהוא לעיניים מערביות יום מוזר ביותר. העדר אוטובוסים ורכבות בשבת, כשרות בכל מוסד ציבורי ו"מעלית שבת" בכל מלון ובית חולים - גם אלה לא בדיוק חזיונות של מדינת החילונים. בר מצווה לכל ילד כמעט, מצות בפסח בכל בית כמעט, קידוש לכל.

"גדולי תורה" למיניהם מחליטים בשאלות מדיניות גורליות, אצל עושי הנסים, מכשפי הכישופים ומחלקי הקמעות התור הולך ומתארך, והוא מורכב בעיקר מכאלה שטוענים שהם חילונים למהדרין. הם משקרים לעצמם ולזולתם. גם גילויי הגזענות וההתנשאות מבוססים על "אתה בחרתנו" ו"עם סגולה"; בינינו, מי לא מאמין (קצת) בכך. לא צריך את החוזרים והמחזירים בתשובה, גם חלק גדול מהחילונים הם "מסורתיים", שזה בעברית דתיים, אבל קצת.

בשיעורי התנ"ך של ילדותנו חבשנו כיפות, כשהספר נפל חלילה על הרצפה היינו מנשקים אותו ביראה גדולה, חילונים כביכול שכמותנו; ומה היה במסדר הבוקר? פרקי היום בתנ"ך. על הברית החדשה לא שמענו, איש לא העז ללמד אותה במסגרת ההשכלה שאנחנו מנסים להתהדר בה, גם לכנסייה היינו פוחדים להיכנס.

הכותל קדוש לכולם, מי לא הטמין בו פתק משאלות; נימוקי רוב הישראלים בעד המשך הכיבוש במזרח ירושלים ה"קדושה" מבוססים גם הם על אמונות דתיות. לא רק נוער הגבעות מקדש כל אבן, לא רק "גוש אמונים" מאמין בקשר המופרך בין קדושה לריבונות - רובנו מאמינים בכך, הבה נודה באמת.

הבה נודה בכך, שאנחנו חיים במדינה בעלת סממנים דתיים והלכתיים לרוב; הבה נסיר את מסווה החילוניות המפוברקת שעטינו על עצמנו. מזועזעים מדברי נאמן? הם לא רחוקים כל כך ממציאות חיינו. ישראל, לא מה שחשבתם. ודאי לא מה שאנחנו מנסים להציג, לעצמנו ולעולם.