Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in D:\Inetpub\orr\templates\lightbreeze-red-hebrew\index.php on line 12
תמיר וסאטמר יד ביד/ נחמיה שטרסלר - מפלגת אור

 

מדור עיתונאות דת ומדינה

תמיר וסאטמר יד ביד/ נחמיה שטרסלר

תמיר וסאטמר יד ביד/ נחמיה שטרסלר – הארץ - 16.08.07

לא ברור מה קורה ליולי תמיר. נראה כאילו היא פועלת "להכעיס", כאילו החליטה לזלזל בציבור בוחריה ולעשות בדיוק את ההיפך ממה שמצפים שתעשה. אם היה מדובר בשר חינוך מטעם ש"ס או יהדות התורה - ניחא. אך שרת חינוך חילונית, ממלכתית ומשכילה פוטרת באופן רשמי עשרות אלפי חרדים מ"לימודי הליבה"?

מעניין איזו דמות של החברה הישראלית היא רואה לנגד עיניה במצב שחלק הולך וגדל בה לא ילמד כלל אנגלית, מתמטיקה, אזרחות ומדעים. איך יוכלו להשתלב אי פעם בשוק העבודה? איך ישתחררו מהתלות ברבנים? ואיזו סולדיריות היא צופה לחברה הישראלית בשעה שחלק הולך וגדל שלה (99% מבני החרדים) אינו משרת בצה"ל, בעזרת חוק טל?

מה שלא העזה לעשות לימור לבנת (למרות הברית הטבעית בין החרדים לליכוד) ומה שלא חלם לבצע יוסי שריד - עושה עכשיו תמיר. היא החליטה לפטור 25 אלף תלמידים חרדים מהצורך ללמוד את לימודי הליבה ב"ישיבות קטנות". מעכשיו ילמדו שם רק תנ"ך, הלכה וגמרא. אך למרות זאת הם יקבלו מהמדינה 55% מהתקציב שהיא נותנת למוסדות החינוך הממלכתיים.

כלומר, שרת החינוך מאפשרת לקבוצה גדולה של חרדים לא לקבל ממערכת החינוך את הכלים המינימליים הדרושים כדי להשתלב בחיי עבודה. היא דנה אותם מראש לחיי טפילות, על גב המדינה ועל גב תורמים מחו"ל, ולתלות מתמשכת ברבנים ובעסקנים, שיספקו להם עוד קצבה ועוד מלגה כדי לחיות.

זו כניעה מבישה ללחצי הרבנים, הרוצים להחזיק בצעירים החרדים בתוך גטאות של עוני ובערות כדי להגביר את כוחם ושליטתם בעדה. הרבנים מבינים, שככל שהצעיר החרדי יהיה בור גדול יותר במקצועות "החופשיים" כך הוא יהיה תלוי יותר בהם לפרנסתו. האם אין לתמיר רחמים על אותם צעירים שלא יממשו את הפוטנציאל הטמון בהם?

החרדים הקיצונים רוצים להתבדל כמו בגולה. בשבילם השלטון הציוני-החילוני הוא התגלמות כל הרע שבעולם. לכן יש להימנע מכל קשר אתו - חוץ מסחיטת תקציבים. אבל זה לא האינטרס של החברה הישראלית. ההתבדלות הזאת מסכנת את קיומה. כי מה יקרה כששיעורם באוכלוסייה יגדל עוד - מי יפרנס אותם אז, מי ישרת בצבא?

רק באחרונה עבר בכנסת "חוק נהרי", הכופה על הרשויות המקומיות לתקצב את המוסדות החרדיים "הלא רשמיים" באופן זהה למימון המוסדות הממלכתיים. המשמעות היא הנחתת מכה קשה על החינוך הממלכתי המקרטע עקב העברת מאות מיליוני שקלים ממנו אל בתי הספר שאינם מכירים בערכי היסוד של מדינת ישראל, שאינם ציוניים, אינם מכירים בדמוקרטיה, שבניהם אינם משרתים בצבא והם מתנגדים ללימודי הליבה.

בקרב הזה על עתיד המדינה ודמותה אסור למצמץ. מוכרחים לכפות על החרדים את לימודי הליבה. הרי לא יהודי הוא לחיות על חשבון הציבור בלי לעבוד. חכמינו אמרו (בפרקי אבות): "כל תורה שאין עמה מלאכה סופה בטלה וגוררת עוון". במקום אחר שם אמרו "אהב את המלאכה ושנא את הרבנות". הרמב"ם פירש את הכתוב ואמר, ש"כל שאינו מלמד את בנו אומנות כאילו מלמדו ליסטות".

ואמנם, שם בגולה עובדים - אם זה באנטוורפן או בברוקלין. רק כאן בישראל נוצרה נורמה פסולה של אי עבודה. נורמה, שיש להילחם בה ולא להיכנע.

המאבק אינו פשוט. אתמול נחלו החרדים עוד ניצחון גדול בירושלים. מנהיג העדה החרדית, הרב אהרן טייטלבוים (הרבי מסאטמר), הגיע לבירה כדי להניח אבן פינה לשכונה חדשה, שתכלול מאה יחידות דיור ומוסדות חינוך בלב ירושלים, על חורבות קולנוע "אדיסון".

טייטלבוים, השוכן לבטח בניו יורק, הוא אחד המבקרים החריפים ביותר של המדינה הציונית. הוא מתנגד בתוקף לדרישה שמוסדות חרדיים ילמדו את מקצועות הליבה. הרבי מסאטמר אומר, שזאת התערבות חילונית פסולה ב"חינוך הטהור" של החרדים. תמיר צריכה להיאבק בו, לא לשתף אתו פעולה.